Nórsko je známe svojou úchvatnou prírodou, fjordami, mohutnými vodopádmi, ľadovcami. Posledné desaťročie sú veľmi populárne túry na skalné útvary ako Trolltunga, Preikestolen, Kjerag. Všetky tri sa nachádzajú v juhozápadnom Nórsku. Takmer každý turista pri návšteve Nórska navštívi aspoň jednu z týchto unikátnych formácií, najmä kvôli dychberúcej fotografii.
Trolltunga
Trolltunga sa nachádza v oblasti Hardangerfjordu. Východiskovými mestami sú Odda, či Tyssedal. Skalný útvar s úžasnou scenériou dostal pomenovanie ,,jazyk trolla”. Trolltunga nie je vztýčená nad fjordom, ako sa na prvý pohľad zdá, ale nad jazerom Ringedalsvatnet, v nadmorskej výške 1 100m. Odniesť si fotku z tejto skaly nie je ľahká odmena. Je potrebné absolvovať celodennú túru, celkovo 22 km s prevýšením 1 000 m. Túra začína pri vodnej nádrži v Skjeggedali.
Je možné absolvovať okrem klasickej túry aj via ferratu. Prvý 7 km úsek sa začína príjemne na bicykli popri jazere Ringedalsvatnet. Nasleduje 30-minútový nástup na začiatok ferraty, a následne skalná stena s dĺžkou 300 m. Zvyšné 2 km k Trolltunge je potrebné absolvovať pešo. Cestou naspäť je odporúčané ísť klasickým chodníkom. Cieľom nie je len samotná Trolltunga, ale aj krásne scenérie na nórsku prírodu, jazero Ringedalsvatnet, vodopády, či ľadovec Folgefonna.
Turistická sezóna na Trolltungu začína od 1.júna a trvá do 31.augusta. V tomto období je najväčší predpoklad, že turistický chodník bude bez snehu. Mimo tohto obdobia je odporúčané absolvovať túru so sprievodcom. Klasická túra nie je veľmi technická, náročnou ju robí 22 km vzdialenosť, preto je potrebné byť v dobrej fyzickej kondícii. Turistický chodník na Trolltungu, na rozdiel od iných chodníkov v Nórsku je dobre značený červeným písmenom T a tabuľou na každom km, avšak pri zmene počasia, hmle a snežení môže byť orientácia veľmi náročná. Via ferratu je možné absolvovať so sprievodcom. Zážitkom je aj túra na Trolltungu v zimnom, alebo jarnom období na lyžiach alebo snežniciach. Vtedy si ju vychutnáte takmer sami. V hlavnej sezóne je Trolltunga populárna pre návštevníkov z celého sveta a v niektoré dni sa nevyhnete aj 1-hodinovému radu pri čakaní na fotku.
Preikestolen
Preikestolen sa nachádza v oblasti Rogaland, v blízkosti Stavangeru. Skalný útvar v tvare 25x25m kocky sa týči 604 m nad fjordom Lysefjord. Jeho línie sa zdajú akoby boli vyrezané. Skala vytvorená ľadovcom pred niekoľko tisícmi rokmi sa stala populárnou po tom, čo na ňu v polovici 20.storočia pri plavbe ukázal kapitán lode a poznamenal, že vyzerá ako kazateľnica. Atlét, ktorý bol súčasťou posádky si stanovil cieľ dostať sa na túto horu.
Výstup na Preikestolen je nenáročný. Začína na parkovisku pri turistickej chate Preikestolen. Túra je dlhá 7,6 km, s prevýšením 350 m, trvá približne 3-4 hodiny. Hlavná sezóna je od apríla do októbra, ale je možné ju absolvovať celoročne. Určite oceníte turistický chodník vybudovaný nepálskymi sherpami. Ich prácu nájdete na mnohých nórskych chodníkoch.
Kjeragbolt
Pozoruhodnou skalnou formáciou je tiež Kjeragbolt, ktorý sa nachádza v oblasti Rogaland, v pohorí Kjerag, v blízkosti dediny Lysebotn. Akoby zaseknutá guľa medzi dvoma stenami, na ktorú je možné pri troške odvahy vystúpiť. Pod ňou je však 240 metrový útes. Kjeragbolt sa nachádza vo výške 1 084 m, a v okolí sú krásne scenérie na Lysefjord. Kjerag je obľúbenou lokalitou aj pre horolezcov a basejumperov.
Túra je dlhá 11 km a trvá približne 6 hodín, s prevýšením 800 m. Je to náročnejšia túra, pre zdatnejších turistov, na niektorých miestach je potrebné použiť reťaze. Pri daždivom počasí môže byť chodník veľmi šmykľavý.
Nórsko je nádherná krajina s množstvom krásnych zákutí. Nechajte sa previesť tým najkrajším s nami https://www.slavic.sk/norsko/
Leave a reply