logo

Nórsko, to najkrajšie: Západné Nórsko

Nórsko svojou rozlohou 385 207 km² je 8. najväčšou európskou krajinou. Nórske pobrežie je členité a dlhé až 2 650 km a na precestovanie z juhu na sever je potrebné vyčleniť si niekoľko týždňov. Medzi najkrajšie časti Nórska patrí jeho západná časť.  Ponúka mix najkrajších fjordov, miest, vodopádov, či ľadovcov, ktoré môžete spoznať na našom malom okruhu Nórskom: www.slavic.sk/norsko/

Bergen brána do fjordov

Začíname v meste Bergen, v najnórskejšom meste ležiacom medzi siedmimi horami. Nachádza sa v kraji Hordaland na juhozápadnom pobreží. Vďaka svojej výbornej polohe je často označovaný ako vstupná brána do krajiny fjordov. Oslo je síce vstupnou bránou do Nórska, no pomaly už nadobúda črty veľkomesta a stráca svoj pôvodný charakter. Preto ak chcete zachytiť pravú náladu nórskej krajiny, treba navštíviť Bergen, ktorý napriek veľkej rozlohe prekvapí svojou intímnou atmosférou a typickým severským duchom. Bergen je jednoznačne najdaždivejším mestom Nórska. Vysoké kopce a pobrežie Atlantického oceánu sú kombináciou, ktorá Bergenu zaručuje výdatnosť zrážok.

najkrajčie časti Nórska

Hlavnou atrakciou Bergenu je jeho najstaršia časť Bryggen, pestré fasády domčekov s osobitou atmosférou. Práve v tejto lokalite sa kedysi sústreďoval život celého mesta. Prvé pôvodné domy pochádzajú z 12. storočia. Vtedy sa tam nachádzal jeden z najdôležitejších prístavov v krajine. Ojedinelý komplex Bryggen je zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Dnes je centrom umelcov a drobných obchodníkov 

Nórsko to najkrajšie

Na Floyen, jeden z okolitých vrchov Bergenu vedie pozemná lanovka Floibanen, ktorá za pár minút vyvezie turistov k nádhernému výhľadu aj začiatku niekoľkých turistických chodníkov. Lanovka je využívaná nielen ako turistická atrakcia, ale aj ako miestna MHD. Jej začiatočnú stanica je umiestnená priamo v centre v blízkosti rybieho trhu a časti Bryggen. Floibanen premáva aj počas večerných hodín, kedy je možné pozrieť si výhľad na nočné mesto.

Rybí trh na námestí Torgallmenningen. je tradičný trh, na ktorom nájdeme najrôznejšie čerstvé ryby a dary mora od výmyslu sveta, a je jednou z najväčších atrakcií súčasného Bergenu. V desiatkach stánkoch si môžete dopriať lákavé tresky, lososy, ale aj najkvalitnejší kaviár. Ochutnať tu môžete aj veľrybie mäso, lahodné krevety, či výbornú rybaciu polievku a kráľovské nórske kraby. Každý jeden stánok má špeciálnu časť na sedenie s výhľadom na prístav a typickú malebnú panorámu mesta.

najkrajšie časti Nórska

Edvard Grieg je najúspešnejším nórskym skladateľom. V Bergene sa narodil a na tomto mieste aj poslednýkrát vydýchol. Toto mesto miloval celým srdcom a bolo mu veľkou inšpiráciou pri komponovaní. Jeho posledným domovom bola vila Troldhaugen, kde žil. Postavená bola v typickom severskom architektonickom štýle. V súčasnosti sa tam nachádza múzeum, v ktorom sa dozviete viac informácií z jeho života a môžete si tam pozrieť aj osobné piano, na ktorom komponoval.

Najmä s deťmi či v prípade zlého počasia stojí za návštevu tunajší krásny Podmorský svet Akvariet. Nachádzajú sa v ňom početné zbierky morských aj sladkovodných živočíchov a rastlín. To všetko v deviatich rozmerných a 40 menších nádržiach. Naviac sú tu aj dva bazény s morskými vtákmi, tuleňmi a tučniakmi. Akváriá sú plnené prevažne morskou vodou z hlbín Byfjordu.

Hardangerfjord perla Nórska

Z Bergenu sa presunieme južnejšie, do oblasti Hardangerfjord, ktorý je tretím najväčším fjordom sveta a  vďaka svojim farebným ovocným stromom a  záhradám býva často prezývaný aj ako „ovocný sad Nórska“. Nádherné scenérie sú v máji, kedy stromy s  jablkami, hruškami, slivkami či čerešňami naplno rozkvitajú.

 

Nórske Ľadovce

 Mesto Odda v regióne Hardanger je východiskom k túre na Trolltungu a ľadovec Folgefonnu. Odda je v súčasnosti priemyselným mestečkom, do ktorého sa vracia turizmus z dávnych čias vďaka nádhernej scenérii z Trolltungy. Rozmach vodných elektrární neobišiel ani blízky Tyssedal, kde bola vybudovaná v rokoch 1908 jedna z najväčších vodných elektrárni Európy. Keďže bol zabezpečený prísun lacnej energie, v Odde a Tyssedali vznikli hutnícke fabriky. Vznikom priemyslu sa pozastavil turizmus. V poslednom desaťročí rozmachom sociálnych sietí prenikli svetom fotky z majestátnej skaly z úžasným výhľadom- Trolltungy a cestovný ruch na týchto miestach znovu prekvitá. Každý, kto cestuje do Nórska si chce odniesť fotku z tejto skaly. Nie je to ale ľahká odmena. Je potrebné absolvovať celodennú túru, celkovo 22 km s prevýšením okolo 1000 m. Túra začína pri vodnej nádrži v Skjeggedali. Je možné absolvovať okrem klasickej túry aj via ferratu. Cieľom nie je len samotná Trolltunga, ale aj krásne scenérie na nórsku prírodu, jazero Ringedalsvatnet, vodopády, či ľadovec Folgefonna.

 

Hardanger fjord
Nórsko najkrajšie skaly

Folgefonna je tretím  najväčším nórskym ľadovcom a zároveň aj národným parkom. Ľadovec dosahuje hrúbku až 300 m. Jeho najvyšší bod sa nachádza vo výške 1662 m. Na severnej časti ľadovca sa nachádza letné lyžiarske stredisko, otvorené od apríla do septembra.

Na túre k ľadovcu Folgefonna bude naším cieľom chata Holmaskjera v nadmorskej výške 1 565 m. Vydáme sa po stopách historickej turistickej trasy z konca 19.storočia. Už v tom čase domáci obyvatelia z dediny Sundal na druhej strane ľadovca využívali tento chodník, absolvovali náročný presun na koňoch až do mesta Odda, keďže neexistoval súčasný tunel. Túra je dlhá 7 km, s prevýšením 1600 m.

Chata Holmaskjera je spravovaná nórskym turistickým spolkom DNT. Je celoročne otvorená, bez obsluhovaného personálu. Poplatok za prenocovanie je potrebné uhradiť v pokladničke pri vchode. Chata má kapacitu 18 miest na spanie. Je vybavená kuchynkou, s možnosťou zakúpiť si samoobslužne občerstvenie. DNT spravuje niekoľko samoobslužných chát po celom Nórsku. Niektoré sú odomknuté, na iných je potrebné mať kľúč, ktorý je zaslaný členom spolku. Chaty sú čisté, vybavené väčšinou aj posteľnou bielizňou, prípadne je možné použiť vlastný spacák.

 

Nórsko to naj

Z Oddy sa presúvame popri fjorde smerom do vnútrozemia cez národný park Hardangervidda, najväčšiu náhornú plošinu v Európe, pokrývajúca 6 500 km². Priemerná výška náhornej plošiny je 1 100 m. Národný park Hardangervidda je svojimi 3 422 km² najväčším národným parkom Nórska. Charakteristickými sú hlboké zarezané ľadovcové údolia s divokými riekami a vodopádmi. Najznámejším je 182 m vysoký Vørinngsfossen, ležiaci mimo národného parku, pri hlavnom cestnom ťahu (smer Oslo). Pri vodopáde je vybudovaný vyhliadkový chodník.

Rallarvegen

Ak ste fanúšikom cyklistiky, obrovským zážitkom je Rallarvegen- cyklistická trasa, ktorá vedie cez Hardangerviddu, popri Bergenskej železnici, z hornatého Haugostølu, až ku fjordu do dedinky Flåm. Atrakciou nie je len samotná cyklotrasa, ale predovšetkým krásne horské scenérie, začínajúc v nadmorskej výške 1 000 m, prechádzajúc najvyšším bodom vo výške 1 350 m a postupné klesanie až k fjordu. Celková trasa z Haugastølu do Flåmu má 80 km. Je možné rozdeliť si ju na viac dní. Veľa cyklistov uprednostní začiatok cyklotrasy vo Finse, kde sa dovezú vlakom a požičajú si tu bicykel. Z Finse do Flåmu je trasa dlhá 53 km, a trvá približne 5-6 hodín.

Rallarvegen je zároveň kultúrno-historický monument. Táto cesta bola vybudovaná pred viac ako 100 rokmi ako transportná cesta pracovníkov a materiálu pri výstavbe najnáročnejšieho horského úseku na železničnej trati Oslo-Bergen, ktorá bola spojazdnená v roku 1909. Trasou vedie niekoľko tunelov, preto vlak vidieť popri cyklotrase len na niektorých miestach. Obdivuhodná je vtedajšia náročná ľudská práca 2 400 mužov, obzvlášť na tomto najnáročnejšom úseku, ktorý je trištvrte roka zasnežený a bolo potrebné tu v nepriaznivých horských podmienkach vybudovať tunely a postaviť snehové bariéry pre dlhé severské zimy. „Rallar“ je pomenovanie tejto ľudskej pracovnej sily, podľa ktorej bola neskôr pomenovaná cesta Rallarvegen.

rallarvegen

Osada Finse je najvyššie položenou železničnou stanicou v Nórsku. S otvorením železnice v roku 1909 vznikol aj hotel Finse 1222, ktorý mal pôvodne slúžiť ako miesto bezpečia a potenciálne turistické centrum. Mnohí sa totiž obávali, že v daných podmienkach je vysoké riziko uviaznutia vlaku v snehu. Hotel sa stal rýchlo obľúbeným miestom športovcov aj významných osobností. V roku 1914 práve Finse 1222 otvorilo prvú vnútornú krasokorčuliarsku halu na svete, ktorú využívali na tréning nórski krasokorčuliari. Vo Finse sa pripravovali aj polárni objavitelia Amundsen, Scott a Shackleton.V roku 1979 sa tu dokonca natáčalo Star Wars, kde  Finse predstavuje snehovú planétu „Hoth“.

Veľkou atrakciou je Flåmsbana, 20-kilometrová železničná trať, jedna z najstrmších na svete. Vláčik prekoná na trase z fjordu k horám v Myrdali prevýšenie 867 metrov, turisti majú možnosť obdivovať kaňon rieky, strmé zrázy, vodopády a lokálne farmy. Železnička nie je len turistickou atrakciou. Stanica Myrdal, kam smeruje leží na hlavnom ťahu pre vlakové spojenie Oslo-Bergen. Parná železnička začala premávať na trase Flåm-Myrdal v roku 1923.

Flåm je aj východiskom k rôznym turistickým trasám v priľahlých horách. Nádherná je plavba Aurlanfjordom a Nærøyfjordom (UNESCO), najužším fjordom na svete, ktorý je v jednom mieste len 250m široký, obklopený 1400 metrov vysokými skalami.

Viac fotiek nájdeš na našom instagrame: https://www.instagram.com/slavictravel/

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.